Přihlášení ke zkoušce.
Statní jazyková zkoušky z českého jazyka na úroveň B2 15. listopadu 2024.
Registrace do 25.10.2024
Minimální počet kandidátů nutný k pořádání zkoušky: 4.
Cena základní SJZ je 4000,- Kč.
Základní ceny byly sníženy díky podpoře Asociace Evrosen pro ukrajinské občané: info@academyelite.org
a
STÁTNÍ JAZYKOVÁ ZKOUŠKA VŠEOBECNÁ
Zkouška na úrovni C1 15.11.2024
Společného evropského referenčního rámce pro jazyky
Registrace do 25.10.2024
Z důvodů nenaplnění minimální kapacity nebude zkouška realizovaná.
777-759-913
www.academyelite.cz
info@academyelite.cz
Minimální počet kandidátů nutný k pořádání zkoušky: 4.
Cena všeobecná SJZ je 4700,- Kč. Základní ceny byly sníženy díky podpoře Asociace Evrosen pro ukrajinské občané: info@academyelite.org
Vyplňte přihlašovací formulář
Zdroj dynamické sekce: Kontaktní formulář (Formulář)
Statní zkoušky budou probíhat na adrese:
ul. Preslova 25, Praha 5 (Písemná část)
Pobočka Praha: Starochodovská 1360/78A, Praha 4 (vyhodnocení písemné části a ústní část)
Po úspěšně napsané písemné části následuje ústní část zkoušky, která trvá 15–20 minut a ve které se u kandidáta ověřuje:
a) schopnost pohotově reagovat v běžných situacích denního života
b) dovednost plynně hovořit o daných tématech
Poskytujeme vám seznam témat, která vám doporučujeme připravit pro úspěšné složení ústní části zkoušky:
- Rodina. Rodinný život.
- Bydlení. Zařízení bytu.
- Moje město/vesnice.
- Obchody, nákupy, služby.
- Práce a zaměstnání.
- Denní program. Volný čas a jeho organizace. Zájmy a záliby.
- Finanční služby, pošta, banka 8. Sport. 9. Péče o zdraví. Návštěva lékaře. Životospráva.
- Oblékání a móda.
- Stravování. V restauraci.
- Zábava – kino, divadlo, hudba, knihy, umění.
- Vzdělávání. Studium jazyků.
- Dovolená, prázdniny. Turistika, cestovní ruch, památky.
- Cestování a doprava.
- Roční období. Počasí.
- Příroda, ekologické problémy.
- Sdělovací prostředky – televize, rádio, noviny.
- Svátky, festivaly, zvyky a tradice.
- Věda a technika.
Školní řád
Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Academy Elite s.r.o.
-
Úvodní ustanovení
-
Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Academy Elite, s.r.o. je právnickou osobou, zapsanou v Registru škol a školských zařízení vedeném MŠMT, která je oprávněna poskytovat jazykové vzdělávání.
(dále také jen „jazyková škola“ a „JŠ“)
-
Studium v jazykové škole je dobrovolné, pokud se k němu žák rozhodne, stává se pro něho tento školní řád závazným a je povinen jej dodržovat od okamžiku registrace ke studiu.
-
Účelem školního řádu je stanovit podmínky vyučovacího procesu, práva a povinnosti studentů, aby byl zajištěn řádný chod jazykové školy při poskytování svých služeb a plnění zákonem stanovených
povinností.
-
Další organizační informace týkající se studia a provozu Jazykové školy v průběhu školního roku jsou uveřejněny na webových stránkách školy nebo na školní nástěnce. Individuální dotazy vyřizuje kancelář školy.
II. Organizace vzdělávání a podmínky přijetí v jazykové škole
-
Organizační formou výuky v jazykové škole je kurz. Kurz lze členit na skupiny. Nejvyšší počet žáků v jedné skupině je 18. Minimální počet žáků ve skupině stanoví ředitel školy.
-
V jazykové škole se zřizují kurzy v souladu s § 1 odst. 3 vyhlášky č. 33/2005 Sb. o jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky a státních jazykových zkouškách
-
Minimální počet odučených hodin ročně je stanovený Vyhláškou MŠMT č 33/2005 Sb.
-
Uchazeč si vybírá odpovídající kurz z aktuální nabídky JŠ.
-
Podpisem přihlášky ke studiu uchazeč o studium současně stvrzuje, že se seznámil s tímto Školním řádem a bude dodržovat všechna jeho ustanovení
-
Výše kurzovného je určena podle typu kurzu a stupně obtížnosti výuky a je stanovena na celý školní rok, na pololetí nebo na celý krátkodobý kurz (1-3 měsíce).
-
Školné je splatné vždy před zahájením kurzu.
-
Podmínkou přijetí k jazykovému vzdělávání je odevzdání řádně vyplněné přihlášky, předložení dokladu o zaplacení kurzu a splnění vyhlášených kritérií pro přijetí (pokud budou vyhlášena).
-
Zaplacení se provádí bezhotovostním stykem (zaplacením složenky, převodem na účet školy) nebo v hotovosti.
-
Přestup do kurzu jiného stupně pokročilosti je možný v případě, že požadovaný kurzu není plně obsazen. Žádá-li žák z jakýchkoli důvodů o přestup do kurzu jiného stupně pokročilost, oznámí svůj požadavek pracovnici zápisové kanceláře, která jej vyrozumí o možnosti přestupu a v kladném případě provede zápis o přestupu.
JŠ si vyhrazuje právo:
-
Zrušit kurz před jeho zahájením v případě, že se do tohoto kurzu nepřihlásí do dne zahájení výuky požadovaný počet studentů.
-
Zrušit kurz v průběhu školního roku, klesne-li počet zapsaných žáků pod požadovaný minimální počet studentů daného kurzu.
-
Na výměnu učitele v průběhu školního roku.
V případě zrušení kurzu dle čl. 1 se celá částka zaplaceného kurzovného včetně manipulačního poplatku vrací zpět studentovi.V případě zrušení kurzu dle čl. 2 student může přestoupit do jiného kurzu, a nebude-li to možné nebo této možnosti student nevyužije, bude mu vrácena alikvotní část kurzovného.
Student nemá právo na vrácení kurzovného v případě neodvratitelných událostí, kterým škola nemohla zabránit ani je předvídat z důvodu vyšší moci, rozhodnutí státních orgánů, majitelů budov nebo jiných mimořádných okolností jako je nejistá bezpečnostní situace, stávky, dopravní problémy, náhlá porucha v dodávce vody nebo elektřiny, havárie, neštěstí a další okolnosti, které Jazyková škola s právem SJZ nemohla ovlivnit ani předvídat.
III. Absence
Docházka se sleduje u studentů v ročních či semestrálních kurzech, na které se vztahují studentské výhody nebo u studentů, které studium v JŠ opravňuje k pobytu na území České republiky.
Student má možnost předem omluvit svou nepřítomnost v kurzu svému učiteli a uvést důvody své nepřítomnosti.
Neučiní-li tak předem osobně, může se omluvit písemně nebo e-mailem na adresu školy. Absence studentů v ročních kurzech se zapisují do Omluvného listu, který každý student obdrží na začátku kurzu.
Pokud student nesplní svou povinnost v čl. III odst. 1. nebo přesáhne-li počet omluvených absencí 30 % , může JŠ studenta ze školy vyloučit. Okamžikem vyloučení student ztrácí status studenta včetně s ním spojených výhod. V případě vyloučení studenta se kurzovné nevrací.
IV. Práva studenta
Studenti si mohou objednat a zakoupit učebnice přímo v JŠ a to u svého lektora nebo v kanceláři školy.
Využívání internetu je zdarma. Každý student má možnost využití internetu. Žádost o využití internetu je student povinen nahlásit předem v kanceláři školy. Pro přístup na internet používají studenti vlastní notebook.
Jakékoli návrhy na zlepšení kurzu a požadavky vztahující se k výuce studenti hlásí přímo v kanceláři naší školy.
Tyto budou dle možností řešeny neprodleně. Nedostaví-li se vyučující na vyučovací hodinu, studenti se informují o dalším postupu v kanceláři školy. V takovém případě mají studenti nárok na náhradní hodinu.
-
Povinnosti studenta
-
Studenti jsou povinni dodržovat Školní řád, který je platný ve všech budovách, ve kterých výuka probíhá.
Studenti jsou povinni dodržovat veškeré pokyny a omezení v budovách základních a středních škol, pokud bude výuka probíhat v těchto prostorách.
-
Ve všech prostorách školy platí zákaz kouření. Kouřit je dovoleno pouze před školou. V těchto případech jsou studenti povinni dodržovat čistotu a chovat se ohleduplně k dalším nájemníkům budovy. Nedopalky z cigaret se musí odhazovat do koše, nikoli na zem.
-
S inventářem školy, včetně přístrojů používaných pro výuku, je nutno zacházet tak, aby nebyl poškozen zájem školy.
-
Při způsobení škody ve vztahu k majetku školy, jejích učitelů a posluchačů je student povinen nahradit způsobenou škodu.
-
Studenti nesmí nechávat bez dozoru své věci na místech , která nejsou k odkládání věcí přímo určena, za ztracené nebo odložené předměty mimo vyhrazené prostory nenese škola žádnou zodpovědnost.
-
Během výuky je zakázáno požívat alkoholické nápoje a jiné návykové látky,
-
Studenti musí respektovat zákaz přechovávání, distribuce a zneužívání návykových látek v areálu školy.
-
V průběhu vyučovacích hodin není dovolena konzumace jídla.
-
V průběhu vyučovacích hodin jsou studenti povinni vypínat své mobilní telefony.
-
Student je povinen nahlásit v kanceláři školy svoji přítomnost ve škole v době mimo vyučovací dobu a plánované přestávky. Toto opatření slouží k zamezení zamčení ve škole.
-
Pro hrubé porušování zásad občanského soužití a obecné morálky může být student vyloučen z výuky bez
náhrady.
-
Do budovy školy je zakázáno vnášet zbraně a další nebezpečné či život ohrožující předměty.
-
Oznamovat škole údaje podle zákona 561/2004 § 28 odst. 2 a 3 a další údaje, které jsou podstatné pro průběh vzdělávání studenta, a změny v těchto údajích: jméno a příjmení, rodné číslo, státní občanství a
místo trvalého i přechodného pobytu, druh pobytu cizince, adresu pro doručování písemností, telefonické spojení, údaje o předchozím vzdělávání, včetně dosaženého stupně vzdělání, a další údaje, které jsou podstatné pro průběh vzdělávání nebo bezpečnost studenta.
-
Zakoupit si předepsané učebnice, sešity a další pomůcky dle požadavků školy.
-
Informovat školu o změně zdravotní způsobilosti, zdravotních obtížích nebo jiných závažných skutečnostech, které by mohly mít vliv na průběh vzdělávání.
-
Neprovádět žádné manipulace s elektrickými rozvody, ústředním topením a jiným zařízením školy.
-
Dodržovat obecné bezpečnostní předpisy, zásady bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a protipožární opatření, neohrožovat zdraví a bezpečnost vlastní ani svých spolužáků a pracovníků školy.
-
Respektovat zákon o autorských právech. U vypracovaných úkolů, referátů, slohových prací apod. Udat pramen, odkud bylo čerpáno (tištěné či z internetu, je vždy nutné uvést zdroj těchto informací, při citaci je
třeba uvést všechny bibliografické údaje). Používat pouze originální učebnice a pracovní sešity nikoliv jejich kopie.
VI. Hodnocení výsledků vzdělávání žáků
-
Jazyková škola studentovi na jeho žádost vydá osvědčení o úspěšném zakončení kurzu s uvedením prospěchu, pokud absolvoval minimálně 70 % hodin výuky (s výjimkou případů hodných zvláštního zřetele).
-
Prospěch se hodnotí čtyřmi stupni: 1 – výborně, 2 – velmi dobře, 3 – dobře, 4 – nevyhověl(a).
-
Prospěch je hodnocen stupněm 1 – výborně, jestliže bezchybně zvládá učivo v plném rozsahu.
-
Prospěch je hodnocen stupněm 2 – velmi dobře, jestliže se v gramatickém a lexikálním projevu dopouští drobných chyb.
-
Prospěch je hodnocen stupněm 3 – dobře, jestliže se v gramatickém a lexikálním projevu dopouští hrubších chyb.
-
Prospěch žáka je hodnocen stupněm 4 – nevyhověl(a), jestliže nezvládá základní gramatické a lexikální učivo.
VII. Úhrada kurzovného
-
Úhradu kurzovného (viz ceník kurzů) jsou studenti povinni provést v termínu stanoveném ředitelem školy.
-
Kurzovné lze uhradit bezhotovostním převodem nebo v hotovosti.
-
Poplatek za kurz se skládá ze zápisného a kurzovného. Zápisné činí 300,– Kč. Zápisné se nevrací. Zápisné lze uhradit také v hotovosti v kanceláři JŠ.
-
Podmínky pro vrácení poplatků za kurzy jsou stanoveny podle § 3. vyhlášky MŠMT ČR č. 33/2005 Sb.,
-
Úplata za vzdělávání se uchazeči vrací v plném rozsahu pouze v případě, že jazyková škola kurz neotevřela a nedošlo k dohodě s uchazečem o přeřazení do jiného kurzu.
-
Zápisné se nevrací.
VIII. Organizace, pravidla hodnocení státní jazykové zkoušky a úplata za státní jazykové zkoušky
-
Jazyková škola organizuje a hodnotí uchazeče v souladu s vyhláškou čís. 33/2005 Sb. (včetně přílohy k vyhlášce čís. 33/2005 Sb. Zkušební řád pro státní jazykové zkoušky v jazykových školách).
-
Ředitel školy stanoví termín, ve kterém může uchazeč v daném školním roce podat přihlášku k jazykové zkoušce. Tento termín je zveřejněn, a to i způsobem umožňujícím dálkový přístup. Uvedený termín ředitel školy stanoví nejpozději tři měsíce před konáním zkoušky.
-
Uchazeč odevzdá přihlášku ke státní jazykové zkoušce v termínu stanoveném ředitelem školy.
-
Pozvánku k vykonání státní jazykové zkoušky zašle jazyková škola uchazeči nejpozději tři týdny před jejím konáním.
-
Podmínkou připuštění ke státní jazykové zkoušce je odevzdání vyplněné přihlášky a předložení dokladu o zaplacení úplaty za tuto zkoušku.
-
Výši úplaty za státní jazykovou zkoušku v daném školním roce stanoví ředitel školy, a to nejpozději tři měsíce před jejím konáním.
Uchazeči státní jazykové zkoušky zaplatí úhradu za státní jazykovou zkoušku bezhotovostním stykem (složenkou, převodem na účet) a nebo hotovostně v pokladně JŠ.
-
Opakuje-li uchazeč státní jazykovou zkoušku, zaplatí úplatu za tuto zkoušku znovu.
-
Stornovací podmínky pro státní jazykové zkoušky:
-
Po podání přihlášky již nelze měnit stupeň požadované zkoušky (všeobecná za základní a naopak).
-
a) Jestliže kandidát písemně zruší přihlášku nejpozději 14 dnů před stanoveným termínem zkoušky, bude mu vrácena zaplacená částka po odečtení manipulačního poplatku 500,- Kč.
-
Za opakování ústní části SJZ základní je poplatek 500,- Kč.
-
Odhlásí-li se kandidát později, zaplacená částka se mu nevrací.
-
Za přeložení ústní části SJZ na další termín konání SJZ je poplatek 500,- Kč.
-
Za přeložení podané přihlášky na další kalendářní rok je poplatek 1000,- Kč.
-
Složení a činnost komise pro státní jazykové zkoušky a zkušební komise pro jednotlivé jazyky se řídí ustanoveními vyhlášky čís. 33/2005 Sb.
-
Hodnocení výsledků uchazečů státní jazykové zkoušky se provádí v souladu s vyhláškou čís 33/2005 Sb.
-
Jazyková škola vede o státní jazykové zkoušce protokol.
IX. Závěrečná ustanovení
Jazyková škola je oprávněna znění školního řádu jednostranně změnit či doplnit.
Tento Školní řád nabývá účinnosti dne 1 ledna 2024.
Zkouška na úroveň B2:
V České republice jsou zkoušky z češtiny na úrovni B2 a C1 regulovány zákonem a právními předpisy, které určují postup zkoušek, požadavky na účastníky a také stanoví standardy hodnocení a vydávání certifikátů (Zákon o jazyce českém, Zákon o vzdělávání, normativní akty ministerstva školství, smlouvy s jazykovými centry a organizacemi, které zkoušky pořádají). Zkoušky z češtiny na úrovni B2 a C1 jsou důležitými kroky při studiu jazyka a prokázáním vysoké úrovně jazykové kompetence. Níže je podrobná informace o těchto zkouškách a jejich požadavcích.
Během zkoušky musí účastník prokázat schopnost porozumět jak ústnímu, tak i písemnému textu a také se vyjadřovat ústně a písemně na daná témata. Je potřeba znát od 2000 do 2500 lexikálních jednotek.
Struktura: zkouška zahrnuje testování ve čtyřech základních dovednostech: čtení, poslech, psaní a mluvení. Během písemné části zkoušky je u kandidáta hodnoceno: a) úroveň porozumění přečtenému cizojazyčnému textu v celkovém rozsahu přibližně 700-1000 slov b) schopnost formulovat zprávu cizím jazykem v celkovém rozsahu přibližně 300 slov c) úroveň porozumění poslechnutému cizojazyčnému textu celkovou délkou 35-40 minut d) schopnost používat vybrané gramatické a lexikální struktury cizím jazykem Na psanou část zkoušky jsou vyhrazeny 4 hodiny. Během ověření dovedností uvedených pod písmeny a) a b) je slovník povolen pouze v tištěné podobě.
Ne dříve než 14 dní po úspěšném složení písemné části začíná ústní část zkoušky, která trvá 15-20 minut a během které je kandidát hodnocen: a) schopnost reagovat operativně v běžných situacích každodenního života b) schopnost volně mluvit na daná témata Obě části zkoušky vyžadují schopnost vyjadřovat se v následujících tematických oblastech: Rodina. Sociální komunikace. Bydlení. Město (místo), ve kterém žijeme. Práce a zaměstnání. Volný čas a jeho organizace. Příroda, ekologické problémy. Cestování. Oblékání. Zdravotní péče. Umění, věda a technologie. Vzdělání. Česká republika a země odpovídající jazykové oblasti (hlavní geografické údaje, nejnavštěvovanější místa, svátky a nejznámější zvyky, některé z nejdůležitějších osobností, zejména kulturní život).
Certifikát znalosti češtiny na úrovni B2 vám otevírá řadu zajímavých možností. Certifikátem prokazujete, že Vaše znalosti češtiny jsou dostatečné pro efektivní komunikaci a porozumění v různých situacích. Zde jsou některé z možností, které Vám certifikát otevírá:
- Můžete se hlásit na české univerzity nebo studovat kurzy v České republice, protože mnoho jazykových výukových programů vyžaduje úroveň B2 pro přijetí.
- Tento certifikát zvyšuje Vaši konkurenceschopnost na trhu práce, zejména pokud hledáte práci v České republice nebo v firmách, které mají obchodní vazby s česky mluvícími zeměmi.
- Čeština se stává Vaším aktivem pro práci v mezinárodních společnostech s zájmy v České republice a dalších česky mluvících zemích.
- Získáváte možnost hlouběji studovat českou kulturu a komunikovat s rodilými mluvčími češtiny na osobnější úrovni.
- Cesty do České republiky se stávají vzrušujícími, protože můžete plněji vnímat místní kulturu a komunikovat s místními obyvateli bez jazykových bariér.
- Osobní rozvoj:
Studium jazyka na této úrovni rozvíjí vaše kognitivní dovednosti, zvyšuje vaši sebedůvěru a rozšiřuje vaši mezinárodní přípravu.
Obsah základní SJZ
je zaměřen na témata denního života v dané jazykové oblasti a v České republice.
Uchazeč má zkouškou prokázat schopnost porozumět mluvenému i písemnému textu a samostatně se ústně i písemně vyjadřovat o daných tématech v rozsahu jazykových prostředků stanovených rámcovým a školním vzdělávacím programem pro základní kurz v jazykové škole. Požaduje se znalost 2000 až 2500 lexikálních jednotek.
V písemné části zkoušky se u kandidáta ověřuje:
a) stupeň porozumění čtenému cizojazyčnému textu v celkovém rozsahu asi 700–1000 slov
b) dovednost sestavit v cizím jazyce sdělení v celkovém rozsahu asi 300 slov
c) stupeň porozumění vyslechnutému cizojazyčnému textu v celkové délce 35-40 minut
d) schopnost používat vybrané mluvnické a lexikální struktury v cizím jazyce
Pro vypracování písemné části zkoušky se stanoví doba 4 hodin.
Při ověřování dovedností uvedených pod písmeny a) a b) lze používat slovník pouze v knižní podobě.
Nejdříve za 14 dní po úspěšně napsané písemné části následuje ústní část zkoušky, která trvá 15–20 minut a ve které se u kandidáta ověřuje:
a) schopnost pohotově reagovat v běžných situacích denního života
b) dovednost plynně hovořit o daných tématech
U obou částí zkoušky se vyžaduje schopnost umět se vyjadřovat v rámci těchto tematických okruhů:
Rodina, společenský styk. Bydlení, město (místo), v němž žijeme. Práce a zaměstnání. Volný čas a jeho organizace. Příroda, ekologické problémy. Cestování. Oblékání. Péče o zdraví. Umění, věda a technika. Vzdělávání. ČR a země příslušné jazykové oblasti (základní geografické údaje, nejnavštěvovanější místa, svátky a nejznámější zvyky, některé z nejvýznamnějších osobností, zejména kulturního života).
Uchazeči, který u ústní SJZ nevyhověl, může být povoleno opakování ústní části zkoušky, jestliže část písemná byla klasifikována výborně nebo velmi dobře. Opakování ústní části zkoušky je možné v nejbližším termínu základní SJZ, pokud uchazeč o opakování písemně požádá. Poplatek za opakování ústní zkoušky je 500,- Kč.
Upozornění kandidátům státních jazykových zkoušek a stornovací podmínky pro státní jazykové zkoušky:
1. Po podání přihlášky již nelze měnit stupeň požadované zkoušky (všeobecná za základní a naopak).
2. a) Jestliže kandidát písemně zruší přihlášku nejpozději 14 dnů před stanoveným termínem zkoušky, bude mu vrácena zaplacená částka po odečtení manipulačního poplatku 500,- Kč.
b) Odhlásí-li se kandidát později, zaplacená částka se mu nevrací.
c) Pokud svou neúčast omluví lékařským potvrzením, bude mu zaplacená částka vrácena po odečtení manipulačního poplatku 500,- Kč.
3. Za opakování ústní části SJZ základní je poplatek 500,- Kč, SJZ všeobecné 600,- Kč.
4. Za přeložení ústní části SJZ na další termín konání SJZ je poplatek 500,- Kč.
5. Za přeložení nevyhovujícího termínu ústní části SJZ na nejbližší možný termín v probíhajícím období (pokud je to organizačně možné) je poplatek 500,- Kč.
TEMATICKÉ OKRUHY K STÁTNÍ JAZYKOVÉ ZKOUŠCE
ZÁKLADNÍ Z ČEŠTINY
TEMATICKÉ OKRUHY K ÚSTNÍ ZKOUŠCE – konverzace
- Rodina. Rodinný život.
- Bydlení. Zařízení bytu.
- Moje město/vesnice.
- Obchody, nákupy, služby.
- Práce a zaměstnání.
- Denní program. Volný čas a jeho organizace. Zájmy a záliby.
- Finanční služby, pošta, banka
- Sport.
- Péče o zdraví. Návštěva lékaře. Životospráva.
- Oblékání a móda.
- Stravování. V restauraci.
- Zábava – kino, divadlo, hudba, knihy, umění.
- Vzdělávání. Studium jazyků.
- Dovolená, prázdniny. Turistika, cestovní ruch, památky.
- Cestování a doprava.
- Roční období. Počasí.
- Příroda, ekologické problémy.
- Sdělovací prostředky – televize, rádio, noviny.
- Svátky, festivaly, zvyky a tradice.
- Věda a technika
STÁTNÍ JAZYKOVÁ ZKOUŠKA VŠEOBECNÁ
Zkouška na úrovni C1 Společného evropského referenčního rámce pro jazyky.
Jazyková škola s právem SJZ hlavního města Prahy pořádá všeobecnou SJZ v jarním (výjimečně podzimním) termínu a je možno se k ní přihlásit během února a března (resp. září).
Přihláška s dokladem o zaplacení musí být odevzdána nejpozději do 31. března (resp. 30. září). Minimální počet kandidátů nutný k pořádání zkoušky: 4.
Termíny SJZ jsou jednotné a platné pro celou Českou republiku.
Cena všeobecné SJZ je 4700,- Kč.
Nelze platit prostřednictvím společností Benefit Plus a Benefity.
Přihlásit se ke zkoušce můžete buď osobně na příslušném oddělení, nebo on-line na adrese www.academyelite.org
Při přihlášce na zkoušku uchazeč předloží seznam vlastní četby literárních děl v originále daného jazyka v rozsahu nejméně 500 stran.
Ke zkoušce se mohou přihlásit i uchazeči, kteří nenavštěvovali jazykové kurzy.
Pro přípravu na zkoušku nabízíme možnost zakoupení cvičné sady.
Obsah všeobecné SJZ je zaměřen na témata denního života a na otázky politického, hospodářského a kulturního dění v dané jazykové oblasti a v České republice.
Uchazeč má zkouškou prokázat hlubší znalosti a větší míru osvojení cizího jazyka, a to v rozsahu jazykových prostředků stanovených rámcovým a školním vzdělávacím programem pro základní a střední kurz v jazykové škole. Požaduje se znalost přibližně 4000 lexikálních jednotek.
V písemné části zkoušky se u kandidáta ověřuje:
a) stupeň porozumění čtenému cizojazyčnému textu v celkovém rozsahu asi 1200–1400 slov
b) dovednost sestavit v cizím jazyce sdělení či volně zpracovat v cizím jazyce dané téma v celkovém rozsahu asi 500 slov
c) stupeň porozumění vyslechnutému cizojazyčnému textu v celkové délce 40 až 45 minut
d) schopnost používat vybrané mluvnické a lexikální struktury v cizím jazyce.
Pro vypracování písemné části zkoušky se stanoví doba 4 hodin.
Při ověřování dovedností uvedených pod písmeny a) a b) lze používat slovník pouze v knižní podobě.
Nejdříve za 14 dní po úspěšně napsané písemné části následuje ústní část zkoušky, která trvá 25–30 minut a ve které se u kandidáta ověřuje:
a) schopnost pohotově a spontánně reagovat v cizím jazyce v běžných situacích denního života, plynně a jazykově správně hovořit v cizím jazyce o daných tématech
b) znalost reálií dané jazykové oblasti a České republiky v cizím jazyce
c) dovednost plynně a správně hovořit v cizím jazyce o vlastní četbě beletrie v původním originále daného jazyka v rozsahu nejméně 500 stran
U obou částí zkoušky se vyžaduje schopnost umět se vyjadřovat v rámci těchto tematických okruhů:
Rodina, společenský styk. Bydlení, město (místo), v němž žijeme. Práce a zaměstnání. Volný čas a jeho organizace. Příroda, ekologické problémy. Cestování. Oblékání. Péče o zdraví. Umění, věda a technika. Vzdělávání. ČR a země příslušné jazykové oblasti (základní geografické údaje, nejnavštěvovanější místa, svátky, zvyky a konvence, problémy každodenního života, nejvýznamnější historické etapy a události, hlavní představitelé umění, vědy a techniky, významné aktuální informace z kulturního a společenského života ČR a zemí příslušného jazyka, vzájemné vztahy ČR s těmito zeměmi).
Uchazeči, který u ústní SJZ nevyhověl, může být povoleno opakování ústní části zkoušky, jestliže část písemná byla klasifikována výborně nebo velmi dobře. Opakování ústní části zkoušky je možné v nejbližším termínu všeobecné SJZ, pokud uchazeč o opakování písemně požádá. Poplatek za opakování ústní zkoušky je 600,- Kč.
Upozornění kandidátům státních zkoušek a stornovací podmínky pro státní jazykové zkoušky zde.
Seznam konverzačních témat a reálií zde.
TEMATICKÉ OKRUHY K STÁTNÍ JAZYKOVÉ ZKOUŠCE VŠEOBECNÉ Z ČEŠTINY TEMATICKÉ OKRUHY K ÚSTNÍ ZKOUŠCE – konverzace, reálie
1. Povrch ČR (charakteristika povrchu, hranice; řeky, klimatické podmínky)
2. Doprava v ČR (druhy dopravy, jejich využití; městská doprava a její organizace)
3. Organizace státu, státní moc, orgány moci, volební systém, politické strany a hnutí
4. Zemědělství ČR (se stručnou informací o povrchu ČR a ekologii)
5. Průmysl ČR (se stručnou informací o povrchu ČR; ekologické problémy)
6. Sociální a zdravotní péče v ČR (výhody pojištění a připojištění)
7. Rozdělení ČR do krajů (charakteristika alespoň jednoho kraje - povrch, průmysl, zemědělství, doprava, ekologické problémy)
8. Turistika v ČR a její možnosti pro prezentaci i širší poznání země
9. Systém vzdělání v ČR (stručná informace o vzdělání dříve a dnes, povinnosti, práva a výhody studentů, významné osobnosti v tomto oboru)
10. Významná historická období českých dějin do konce 19. století
11. Charakteristika významných období 20. století
12. Vývoj české literatury (stručná informace se zaměřením na jedno období dle vlastní volby)
13. Vývoj českého malířství (stručná informace; charakteristika malíře, období dle vlastní volby)
14. Vývoj české hudby (stručná informace; charakteristika období nebo skladatele dle vlastní volby)
15. Filmová a divadelní tvorba (stručná informace; charakteristika filmu, divadla a osobnosti dle vlastní volby)
16. Folklorní tvorba (význam, projevy činnosti dříve a dnes, obyčeje, přísloví, svátky náboženské, rodinné a státní)
17. Sdělovací prostředky (jejich význam, možnost porovnání s uplatněním v zemi kandidáta)
18. Architektonické styly (procházka některými českými nebo moravskými městy nebo místy, která kandidát osobně poznal)
19. Praha - centrum kultury (procházka Prahou se zaměřením na umělecké památky, možnosti kulturního vyžití i příjemného odpočinku)
20. Významné české osobnosti z oblasti vědy, kultury, politiky, sportu; nositelé Nobelovy ceny.